Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji w czasie epidemii COVID 19
Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii COVID 19.W dalszym ciągu śledzimy obecną sytuację epidemiczną w naszym kraju i stosujemy się do wytycznych MZ i GIS.
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
- Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
- Postaraj się zapamiętać numer telefonu swoich rodziców.
- Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Nie wpuszczaj do mieszkania osób nieznajomych!!!
- Wychodząc z domu zamknij dokładnie drzwi.
- Nie baw się gazem, prądem i zapałkami. Gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch, prąd elektryczny – może Cię porazić, ogień – możesz spowodować pożar.
- Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
- Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
- Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
- Nie rozmawiaj z obcymi.
- Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
- Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
- Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
- Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
- Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
- Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
- Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
- W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
- Szukaj bezpiecznego schronienia w czasie burzy.
- Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
- Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
- Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
- Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
- Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
- Nie rozpalaj ogniska w lesie.
- Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.W razie kontaktu z psem zachowaj spokój, nie uciekaj, nie krzycz, nie wykonuj szybkich ruchów. Jeżeli pies zaatakuje przyjmij postawę żółwia. Kucnij, zwiń się w kłębek, chroniąc głowę.
- Nie wsiadaj i nie baw się na maszynach rolniczych - to bardzo niebezpieczne.
- Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
Oto zasady, o których powinieneś wiedzieć podczas występowania burz:
- W czasie burzy przebywanie na zewnątrz zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem. Pamiętaj, że nie możesz być najwyższym punktem w swojej okolicy, gdyż wyładowania atmosferyczne zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią.
- Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami – są one wysokie i przez to ściągają pioruny. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża ciebie na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.
- Podczas burzy unikaj wzniesień i szczytów górskich. Góry są wysokie, dodatkowo w wyższych partiach pozbawione są lasów i zabudowań. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli widzisz nadciągającą burzę, staraj się jak najszybciej schodzić w dół. Jeśli niedaleko jest schronisko górskie, udaj się do niego jak najszybciej i przeczekaj tam groźną pogodę.
- Jeśli burza zaskoczy ciebie na otwartej przestrzeni (polu, dużej łące), kucnij, jednocześnie maksymalnie zbliżając stopy do siebie. Jeśli piorun trafi w niedalekiej odległości, zniwelujemy wtedy skutek oddziaływania napięcia krokowego. Bieganie podczas burzy nie jest zalecane z tego powodu, że czynność ta wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna. Nie trzymaj się też innych osób – w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna możesz zginąć razem z nimi.
- Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód lub samolot. Metalowa obudowa samolotu czy samochodu tworzy tak zwana klatkę Faradaya. Dzięki temu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu.
- Podczas burzy najbezpieczniejsze są budynki wyposażone w instalację odgromową. Piorunochrony są wykonane z materiałów świetnie przewodzących prąd. Piorun po uderzeniu w budynek szuka najłatwiejszej drogi do ziemi. Instalacja odgromowa przez swoje właściwości bezpieczne sprowadza prąd z wyładowania atmosferyczne do gruntu.
- Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny i nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Na czas burzy część cenniejszych urządzeń elektrycznych lepiej odpiąć od instalacji, gdyż impuls elektryczny z wyładowania atm. może je zniszczyć. Pamiętaj jednak, że korzystanie w czasie burzy z urządzeń bezprzewodowych (np. telefon komórkowy, laptop nie podłączony przewodami do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej) jest bezpieczne.
- Podczas burzy nie przebywaj w jeziorze, w morzu lub w rzece. Substancje chemiczne zawarte w nieprzefiltrowanej wodzie powodują przewodzenie prądu. Jeśli piorun uderzy w taflę jeziora, morza czy w rzekę, istnieje spore ryzyko porażenia.
- Nie żegluj, gdy widzisz, że burza się zbliża. Podczas burz nad akwenami wodnymi istnieje spora szansa na pojawienie się wiatru szkwałowego. Jeśli widzisz burzę, staraj się jak najszybciej dopłynąć do przystani.
- Gdy prognozowane jest wystąpienie burzy, nie należy parkować samochodu pod drzewami. W razie pojawienia się silnego wiatru konary lub całe drzewo może zniszczyć auto.
- Jeśli na wolnej przestrzeni dopadnie cię gradobicie, a wokół nie będzie żadnego bezpiecznego schronienia, skul się i zasłoń głowę rękoma.
- Zanim wyjdziesz na dłuższy spacer bądź wyjedziesz na wycieczkę, sprawdzaj prognozy burzowe.
Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiamy kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:
1. Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
2. Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
3. Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
4. W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
5. Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.
WAŻNE TELEFONY :
112 SŁUŻBY RATOWNICZE
997 POLICJA
998 STRAŻ POŻARNA
999 POGOTOWIE RATUNKOWE
601 100 100 WOPR
601 100 300 GOPR
Życzymy udanych wakacji!!!
Agnieszka Labocha – koordynator ds. bezpieczeństwa
Violetta Popławska – pedagog szkolny