Rada Rodziców Zespołu Szkół w Widawie serdecznie zaprasza...
DZIECI CZYTAJĄ DZIECIOM
1 grudnia bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z klasy I a, które miały okazję wysłuchać fragmenty książki pt. "Cukierku, ty łobuzie". Dla młodszych kolegów czytali uczniowie z klas III b. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały zaprezentowaną lekturę. Większość uczniów wypożyczyło książki do domu.
Anna Luter
PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZKIE W PIŁKĘ RĘCZNĄ
Nasi uczniowie zakończyli dzisiaj zmagania w Półfinałach Wojewódzkich w Piłce Ręcznej. Dziewczęta zajęły ostatecznie 3 a chłopcy 4 miejsce. Nie jest to szczyt naszych marzeń i możliwości, ale 3 i 4 miejsce w gronie ok. 150 szkół podstawowych (powiaty: łaski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i wieruszowski) to powód do dumy. Nasze obie drużyny pokazały na boisku charakter i nietuzinkowe umiejętności za co należą się wszystkim zawodnikom wielkie brawa i wyrazy uznania. Ciężka, systematyczna praca przynosi efekty! Brawo dziewczęta i chłopcy z SP Widawa
27
PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA
SP WIDAWA MISTRZEM POWIATU ŁASKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ
Mamy Dublet! SP Widawa Mistrzem Powiatu Łaskiego zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców w Igrzyskach Dzieci (klasy IV-VI) w Piłce Ręcznej! Trzymajcie kciuki za nasze obie drużyny, które już wkrótce będą reprezentować Powiat Łaski w Półfinale Wojewódzkim
14
MAGICZNY DYWAN W ŚWIETLICY SZKOLNEJ.
Od września dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe mają możliwość zabawy z podłogą interaktywną . Magiczny dywan cieszy się dużą popularnością i daje dużo radości . To interaktywna pomoc dydaktyczna przeznaczona do zabaw ruchowych oraz rożnego rodzaju gier edukacyjnych i ćwiczeń dla dzieci . Zapewnia zabawę połączoną z nauką, wpływa na pozytywny rozwój motoryki, koordynacji wzrokowej, ruchowej, rozwija spostrzegawczość oraz szybkość reakcji .
B.C.
3
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
W dniach 20 i 27 listopada 2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas 5b, 6b, 7a i 6a. Przeprowadzone przez trenera z Ośrodka Psychologiczno – Edukacyjnego Medivia w Łodzi. Tematem warsztatów było budowanie pozytywnych interakcji społecznych. Główny cel stanowiło znalezienie, zbudowanie oraz rozwinięcie technik związanych z pracą nad swoimi emocjami, które są niezbędne do tworzenia pozytywnych interakcji społecznych. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach.
M.C., V.P.
4
SPOTKANIA Z POLICJANTEM
W bieżącym roku szkolnym odbyły się już dwa spotkania edukacyjno - profilaktyczne z policjantem. We wrześniu w ramach działań ,,Bezpieczna droga do szkoły’’ policjant spotkał się z uczniami klas pierwszych, aby przypomnieć podstawowe zasady ruchu drogowego, w szczególności dotyczące pieszego. Zwrócił też szczególną uwagę na noszenie elementów odblaskowych. Poruszone były także kwestie rozmów z nieznajomymi oraz właściwego zachowania w sytuacji napotkania bezpańskiego, agresywnego psa.
W listopadzie mundurowy spotkał się z uczniami klas najstarszych (siódmych i ósmej). Tematyką spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się co to jest czyn karalny, demoralizacja oraz jakie środki wychowawcze stosuje sąd w stosunku do nieletniego, który nie przestrzega prawa.
M.C, V.P.
5
ZARZĄDZENIE W SPRAWIE CZASOWEGO WYŁĄCZENIA SALI
DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF
Dziś obchodziliśmy wspólnie Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Uczniowie założyli niebieskie stroje. Przeprowadzone zostały lekcje o prawach dziecka.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
27
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
„PAPIEROSÓW NIE PALIMY, BO WOLIMY WITAMINY”
W dniu 16.11.2023 trzy uczennice z klasy 7a - Weronika Czapińska, Hanna Krawczyńska i Alicja Wojtysiak pod opieką Pani Małgorzaty Magdziak-Lisowskiej wzięły udział w konkursie „Papierosów nie palimy, bo wolimy witaminy” na najciekawsze hasło dotyczące tematyki antynikotynowej i najsmaczniejszą surówkę/sałatkę w związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia.
To był najsmaczniejszy konkurs w jakim miałyśmy przyjemność brać udział. Konkurencja była duża, ponieważ rywalizowało ze sobą 21 szkół.
Z konkursu wróciłyśmy z upominkiem za udział, ale spróbowałyśmy wiele smacznych sałatek i podpatrzyłyśmy mnóstwo ciekawych przepisów.
Nasz przepis na sałatkę, idealny na poprawę odporności w okresie jesienno – zimowym.
Sałatka z burakiem – JESIENNA BOMBA WITAMINOWA
- składniki na 4 porcję:
- SZPINAK - 4 garście
- UGOTOWANY BURAK - 4 małe sztuki
- OGÓREK KISZONY – 8 sztuk
- SER MOZZARELLA – 2 małe opakowania kulek
- ORZECHY WŁOSKIE (pokruszone)
- 6 łyżek
Sos:
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki
- Musztarda - 5 łyżek
- Miód - 2 łyżki
- Sok z połowy cytryny
- Sól, pieprz
Sałatka z burakiem - przepis:
Szpinak rozłóż na talerzu. Mozzarellę, buraki i ogórki pokrój . Rozrzuć składniki na szpinaku . Wymieszaj dokładnie składniki na sos i polej nim sałatkę.
M.ML
29
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Niepodległości. Akademię uświetniły wiersze i piosenki przygotowanie przez uczniów naszej szkoły. Wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Kolejny raz przeżyliśmy radość i wzruszenie, że Polska po 123 latach odzyskała niepodległośćm
18
INTEGRACYJNY WYJAZD DO KINA klas piątych
INTEGRACYJNY WYJAZD DO KINA klas piątych wraz z wychowawcami, na piękny film (4 nominacje ) „Siła naszych marzeń”
Michelle Payne od dziecka wiedziała, co chce robić w życiu. Marzyła o niemożliwym: zwycięstwie w Melbourne Cup - najtrudniejszym i najbardziej prestiżowym wyścigu konnym na dystansie 2 mil na świecie. Wyścigu, którego nigdy nie wygrała żadna kobieta. Mając 15 lat Michelle rzuciła szkołę, żeby zostać dżokejką, ale jej obiecującą karierę przerwała rodzinna tragedia oraz bardzo poważny wypadek na koniu. Pomimo wszelkich przeciwności, przy wsparciu ojca oraz brata, Michelle postanowiła walczyć o swoje marzenia.
16
Szkoła pamięta 2023
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej w Widawie kontynuowany jest projekt „Laboratoria Przyszłości”. W ramach tego projektu utworzono 3 koła zainteresowań: Koło Projektanta Mody, Koło Aktywności Twórczej oraz Koło Robotyki. W zajęciach Koła Projektanta Mody uczestniczą uczennice klas 5 i 6. Na zajęciach dziewczęta uczą się szycia ręcznego, maszynowego, projektowania ubioru na schemacie postaci, tworzenia prostych wykrojów. Jest już tworzona pierwsza „szara kolekcja”. Na Koło Aktywności Twórczej uczęszczają uczennice z klasy 5b i 5c. Powstały dwie grupy: zaawansowana i początkująca. Uczennice z grupy zaawansowanej uszyły na maszynie do szycia torby na zakupy. Grupa początkująca rozpoczęła zajęcia od tkania na krośnie. Z dużym zaangażowaniem wszyscy przystąpili do pracy, a ich pierwsze projekty są już prawie gotowe. W zajęciach z robotyki uczestniczą uczniowie klas 5a, 6a, 6b, 7b i 8. Głównym celem zajęć jest kształtowanie wyobraźni przestrzennej oraz logicznego i twórczego myślenia. Podczas tych zajęć uczniowie konstruują roboty, programują je, wykorzystując w tym celu różne języki programowania. Ponadto uczniowie korzystają z drukarki 3D, programowalnych zestawów elektronicznych oraz okularów VR, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, nie tylko wśród uczniów uczestniczących w zajęciach z robotyki.
30
WYCIECZKA INTEGRACYJNA
17.10.2023r. Uczniowie klas 4a i 4b udali się na wycieczkę do Sieradza. Na początku wycieczki miała miejsce wizyta w Galerii Sztuki BWA (Biuro Wystaw Artystycznych) gdzie uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę malarstwa, rzeźby, a także zwiedzić niedostępne na co dzień pomieszczenia i pracownie pracowników oraz pracownię ceramiki. W drodze do Muzeum Okręgowego w Sieradzu zatrzymaliśmy się na starym rynku aby zrobić zdjęcie przy pomniku słynnego w świecie fryzjera pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego.
W Muzeum uczniowie mieli okazję zwiedzić ekspozycje związane z archeologią, etnografią, historią wyposażenia wnętrz oraz wystawę samochodzików z PRL-u. Wiele radości dało zwidzenia Sieradzkiego Parku Etnograficznego. Wycieczkę zakończyła wizyta w McDonalda´s.
M.W
44
WYCIECZKA KL.7A, 7B i 8
Dnia 26 października odbyła się wycieczka szkolna klasy 7a, 7b i 8 wraz z wychowawcami i panem Robertem do kina Helios w Bełchatowie.
Uczniowie obejrzeli film pt. Lato, kiedy nauczyłam się latać. Przed filmem wysłuchali prelekcji, podczas której zwrócono uwagę na znaczenie rodziny, tradycji i więzów międzypokoleniowych.
Film wszystkim bardzo się podobał, ponieważ poruszał problemy bliskie młodzieży.
A.M.5
Archiwum Aktualności